Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím

Bambusy. Exotika do vaší zahrady

Chcete-li vnést do zahrady atmosféru Dálného východu, použijte bambus. Jeho výrazná grafická struktura se dobře uplatňuje také v moderních minimalistických zahradách.

 

Všestranný bambus

Bambusy pocházejí z Asie a neodmyslitelně se pojí s orientálními zahradami. Ale jejich použití se neomezuje pouze na okrasné zahrady. Ve své domovině slouží bambusy k výrobě nábytku. Používají se také jako stavební materiál. V Číně se z bambusové tyčoviny staví např. lešení. Z bambusového vlákna se dnes běžně vyrábí látky. A bambusové výhonky mají své využití také v kuchyni.

Tak trochu jiná tráva

Z botanického hlediska řadíme bambusy mezi trávy. Patří do čeledi lipnicovité stejně jako pšenice či kukuřice. Mají dřevnatějící stébla a jsou stálezelené. Vyznačují se velkou rychlostí růstu. Podle charakteru růstu dělíme bambusy na trsnaté a výběžkaté. Většina trsnatých bambusů pochází z tropických oblastí a v našich podmínkách není odolná proti zimě. Výjimku tvoří rod Fargesia. Trsnaté bambusy tvoří husté porosty pomocí krátkých oddenků a na rozdíl od výběžkatých bambusů se tolik nerozšiřují do okolí. Výběžkaté bambusy jako např. rod Phyllostachys se naopak rozrůstají poměrně agresivně.

Vhodné stanoviště

Pokud chcete pěstovat bambusy v zahradě, zvolte dobře stanoviště. Bambusy vyžadují čerstvou, výživnou a především dobře odvodněnou půdu. Jsou velmi citlivé na přemokření. Naopak na pH půdy nejsou bambusy příliš náročné, i když preferují spíše půdy neutrální a slabě kyselé. Vyhovuje jim jak slunce, tak polostín. Stanoviště by mělo být chráněné před větrem.

Pěstování bambusu

Bambusy vysazujte nejlépe brzy na jaře od března do dubna, aby stihly dobře zakořenit. Pamatujte na to, že se výběžkaté bambusy rozrůstají do okolí. Abyste je udrželi v požadovaných mezích, použijte při výsadbě kořenovou bariéru. Používá se polyethylenová fólie, kterou můžete libovolně tvarovat. Fólie by měla vystupovat několik cm nad terén a zasahovat minimálně 0,5 m do hloubky.
Sazenice bambusů koupíte nejčastěji v kontejnerech. Vysazujte je do stejné hloubky, jako byly pěstované v kontejnerech. Po výsadbě nezapomeňte na velmi důkladnou zálivku.
Na zálivku myslete i v zimním období, zejména pokud není dostatečná sněhová pokrývka Jako všechny stálezelené rostliny, tak i bambusy trpí v zimě nadměrným vysycháním. Proto je v bezmrazých dnech zalijte. Vhodná je také zimní přikrývka chránící kořeny. Vytvořte ji např. ze suchého listí.
I bambusům je dobré věnovat alespoň základní péči. K údržbě patří odstraňování starých a uschlých stébel. Bambusové háje je vhodné na jaře prosvětlit. U nízkých bambusů odstraňte po zimě staré listy.

Kvetení bambusů

Jak možná víte, kvetení u bambusů není v žádném případě žádoucí jev. Některé druhy kvetení natolik vyčerpá, že uhynou, jako se tomu stalo v minulých letech např. u starých generací druhu Fargesia murieliae. Navíc ke kvetení a následnému úhynu dochází často hromadně. Přesné důvody zatím neznáme a jsou stále předmětem zkoumání. Není však podmínkou, že rostlina po odkvětu odumře. Bylo prokázáno, že mateřské rostliny Phyllostachys flexuosa či Pseudosasa mohou kvetení přežít.

Použití bambusů

Možnosti použití v zahradách jsou velmi rozmanité. V přírodě bambus najdete nejčastěji ve formě bambusových hájů. Proto i v zahradě pracujte se skupinovou výsadbou. Samozřejmě můžete bambusy pěstovat i jako solitéry, aby v zahradě náležitě vynikly. Bambus můžete použít také místo živého plotu. Získáte tak velmi vzdušnou pohledovou bariéru. Do živých plotů se hodí např. Phyllostachys iridescens nebo Phyllostachys nigra. Bambusy se uplatní také jako půdopokryvné rostliny. Díky husté síti oddenků plní i protierozní funkci. Vhodné jsou např. tyto tzv. trpasličí bambusy: Pleioblastus distichus, Pleioblastus pumilus. A pokud nemáte dost prostoru, můžete bambusy vysadit do květináčů i truhlíků a pěstovat je třeba na balkóně. Dbejte ovšem na to, aby měly rostliny v nádobách k dispozici dostatek prostoru pro kořeny. Zajistěte také dobré odvodnění pomocí drenážní vrstvy a v zimě doplňte ochranu kořenového prostoru před mrazem.

Všeho s mírou

Pěstování bambusů není nijak zvlášť složité. Přesto dobře zvažte jejich použití. Přece jen jsou bambusy exotické rostliny a nehodí se do každé zahrady. Vybírejte tedy s citem, abyste atmosféru zahrady podtrhli.