Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím

Jarní cibuloviny rozzáří vaši zahradu barvami

Nemůžete se po zimě dočkat jara? Pak by ve vaší zahradě neměly chybět cibuloviny. Abyste se na jaře mohli těšit z jejich krásy, myslete na ně v předstihu. Na jaře kvetoucí cibuloviny se totiž vysazují už na podzim. Pokud jste v loňském roce na výsadbu zapomněli, nezoufejte. V sezóně můžete nakoupit kvetoucí cibuloviny v květináčích a oživit jimi buď interiér nebo venkovní záhony. Pěstování cibulovin zvládne opravdu každý. Není totiž nijak náročné, zvláště pokud volíte druhy, které nevyžadují každoroční vyjímání z půdy. 

 

Cibule a hlízy

V zahradnické praxi označujeme jako cibuloviny všechny květiny, které tvoří podzemní zásobní orgány, ať už se jedná o cibule, hlízy nebo podzemní oddenky. Rostliny do cibulí či hlíz ukládají živiny pro další vegetační sezónu. Díky tomu dovedou přečkat až několik měsíců v klidovém stavu. V přírodě tak mohou růst i na extrémních stanovištích jako jsou stepi, vysoké hory nebo bažinaté a zaplavované oblasti.

Použití cibulovin

V zahradní tvorbě mají okrasné cibuloviny velmi široké spektrum využití. Vysazují se jak do nejrůznějších typů záhonů tak do trávníku či do podrostu dřevin v přírodních partiích zahrad a parků, kde zplaňují. Záhonové výsadby s cibulovinami mohou mít rozmanitý charakter. V lázeňských městech a zámeckých parcích jsou typické ornamentální záhony, které jsou v sezóně složené pouze z cibulovin. V zahradách jsou cibuloviny naopak často součástí smíšených trvalkových záhonů, do kterých vnáší efekt časného jarního kvetení. Důležitou roli hrají cibuloviny ve směsích určených pro výsadbu záhonů s autoregulační funkcí, které jsou někdy nepřesně označovány jako „výsadby do štěrku“. Tyto směsi trvalek a cibulovin se dnes hojně používají ve veřejném prostoru např. podél komunikací. Dále se mohou cibuloviny uplatnit ve skalkách. Často jsou využívány také jako řezané květiny.

Termín výsadby

Převážná většina okrasných cibulovin používaných v zahradách, jako jsou tulipány, narcisy, modřence, hyacinty, sněženky či krokusy (šafrány), se vysazuje na podzim. Přesné termíny se druh od druhu mírně liší. Tulipány a narcisy vysazujte na začátku října. Modřence můžete vysazovat na konci října a krokusy až začátkem listopadu. Hlíznaté rostliny jako např. mečíky či jiřiny naopak vysazujte na jaře. V našich podmínkách by totiž nepřezimovaly.

Výsadba cibulovin

Pro výsadbu cibulovin a hlíznatých rostlin vybírejte vždy kvalitní cibule a hlízy. Rozhodně nevysazujte nahnilé či jinak poškozené cibule. Vybrané cibule potom vysazujte do nakypřené půdy kořenovou bází dolů. Hloubka výsadby se u jednotlivých druhů liší. Obecně platí, že by cibule měly být vysazeny přibližně do hloubky 2,5 krát větší, než je výška cibule. Po výsadbě přitlačte substrát k cibulím a nezapomeňte na zálivku.

Sklizeň a skladování cibulí

Po odkvětu nechte rostliny zatáhnout. Zasychající listy neodstřihujte, tvoří zásobní látky pro výživu cibulí v následujícím roce. Naopak můžete odstranit odkvetlé květy se semeníky, aby se rostliny zbytečně nevyčerpávaly tvorbou semen. U druhů, které vyžadují každoroční vyjímání z půdy, jako jsou třeba hyacinty a velkokvěté odrůdy tulipánů, počkejte, až listy zežloutnou a začnou sesychat. Potom cibule vyjměte z půdy a uskladněte je na tmavém, suchém a dobře větraném místě. Teplota by neměla přesáhnout 20 °C. Pokud byste cibule nechali v půdě, kvetly by další rok méně a časem by rostliny ze stanoviště úplně zmizely.

Druhy cibulovin vhodné ke zplanění

Jestliže se nechcete každý rok zabývat vybíráním cibulí, pak si pro výsadbu vyberte druhy, které na stanovišti vytrvávají více let. Každoroční sklizeň není nutná např. u narcisů, které můžete na stanovišti ponechat 4-5 let. Nebo můžete zvolit botanické druhy tulipánů. Ke zplanění se hodí také krokusy (šafrány), modřence, bledule, talovíny a ladoňky. Na zimu můžete cibuloviny opatřit zimní přikrývkou, abyste je ochránili před vymrznutím. Použijte třeba listí nebo chvojí. Přikrývku na jaře včas odstraňte.

Dormance

Uskladněné cibule nezapomeňte zavčas vysadit. K tomu, aby jarní cibuloviny vykvetly, musí projít chladovou fází. Právě chlad totiž v již založených květních pupenech odbourává dormantní látky, které blokují kvetení. Díky dormanci tak rostliny nevyrostou předčasně v nepříznivém období.

Rychlení cibulovin

Nízké teploty iniciují založení květu. Toho se využívá při průmyslovém i domácím rychlení cibulovin, jehož cílem je uspíšení kvetení oproti přirozenému vývoji. Je nutné mít na paměti, že rychlení je poměrně náročné a v domácích podmínkách je výsledek nejistý. Pokud chcete cibuloviny rychlit doma, nejprve je nechte dostatečně zakořenit a to nejlépe ve vlhkých a temných prostorách. Poté, co cibule projdou uměle vyvolanou fází chladu, je přemístěte do tepla a na světlo.

Cibuloviny pro vaši zahradu

Sami vidíte, že na pěstování cibulovin není nic složitého. Vyberte si tedy i vy zajímavé druhy cibulovin, kterými ozvláštníte svoji zahradu. K jarnímu období neodmyslitelně patří tulipány a narcisy. Do trávníku se dobře hodí krokusy (šafrány). Méně známá je hlíznatá rostlinka sasanka vábná (Anemone blanda), jejíž zářivé květy v odstínech růžové a fialové hezky vyniknou v trávníku nebo v podrostu dřevin. V podrostu dobře roste také žlutě kvetoucí talovín (Eranthis hyemalis), který může tvořit úplné koberce, stejně jako tradiční sněženky či bledule. Velmi atraktivní jsou oranžově či žlutě kvetoucí řebčíky (Fritillaria imperialis), lidově zvané také císařská koruna, které se výborně hodí do trvalkových záhonů. A pokud chcete mezi trvalky něco opravdu speciálního, zasaďte si hlízy liliochvostce (Eremurus stenophyllus). Liliochvostec se pyšní opravdu atraktivním vertikálním květenstvím. Aby vám v zahradě dlouho vydržel, dopřejte mu dobře propustnou půdu. Velmi moderní jsou v poslední době okrasné česneky (Allium aflatunense, Allium giganteum aj.). Jejich kulovitá květenství v různých odstínech fialové se dobře doplňují s okrasnými trávami. Česneky kvetou na začátku léta – v červnu a červenci. Květenství zdobí záhony i po odkvětu.

Neváhejte a pusťte se do toho. S cibulovinami jistě uspějete! Jako pomůcku si můžete stáhnout Kalendárium zahradníka, které jsme pro vás vytvořili. Najdete zde přehledně seřazené ty nejdůležitější termíny zahradnických prací, abyste na nic nezapomněli.