Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím

K čemu je dobré mulčování?

Kdo by nechtěl záhony bez úmorné dřiny! Asi každý by rád omezil nezbytné zahradnické práce a přitom měl stále krásnou zahradu. Pomocí mulčování můžete udržet plevele na uzdě a trochu námahy si ušetřit. To ovšem není všechno. Mulč má na půdu vysloveně blahodárné účinky.

 

Inspirace v přírodě

Pozorně se rozhlédněte kolem sebe a zjistíte, že mulčování není žádná moderní vymoženost. V přírodě je tento způsob ochrany půdy zcela běžný. Odumřelý organický materiál se hromadí na povrchu půdy a chrání ji před nepříznivými vlivy. Typickým příkladem je opadané listí v lese. Jeho postupným tlením vzniká humus a půda se opět obohacuje o živiny.

Přínosy mulče

Jak nám ukazuje příroda, je vždy výhodnější, aby byl povrch půdy zakrytý. Odhalená půda rychleji vysychá a umožňuje uchycení plevelných rostlin. Jaké jsou tedy další výhody mulčování? Mulčovací vrstva snižuje výpar a udržuje vláhu v půdě. Zabraňuje zhutňování půdy a tvoření škraloupu v důsledku deště. Chrání půdu proti erozi. Mulč také udržuje příznivé mikroklima – omezuje přehřívání povrchu půdy v létě a v zimě naopak chrání kořeny rostlin před mrazem. Zpomaluje rozklad organických látek a zvyšuje biologickou aktivitu půdy. Omezení růstu plevelů je v tomto výčtu už jen pomyslnou třešničkou na dortu.

Mulčovací kůra a štěpka

Zbývá už tedy jen vybrat ten správný mulčovací materiál pro vaši zahradu. V okrasných zahradách je asi nejpoužívanější mulčovací kůra. Jedná se o drcenou borku pokácených stromů. Můžete si vybrat z několika druhů – smrková, borová, modřínová. K dostání je také v několika frakcích – od jemné po hrubou. Pro trvalkové výsadby a zahradní detail použijte raději jemnější kůru. Keře a stromy můžete mulčovat hrubou kůrou, která se pomaleji rozkládá a nemusíte ji tedy tak často doplňovat.
Častou alternativou kůry je štěpka, tedy nadrcené kousky dřeva. Štěpka může být i různě barevná. Doporučujeme však příliš nehýřit barvami mulče a zaměřit se spíše na pestrost rostlin v záhonech. Cílovým stavem by měla být zapojená výsadba rostlin, v níž není mulčovací materiál téměř vidět. Nikoli velké plochy mulčovacího materiálu.

Štěrk a kačírek

Kromě organických materiálů můžete s úspěchem použít i oblázky (kačírek) či ostrohranný štěrk.  Jejich hlavní výhodou je to, že se nerozpadají a není tedy třeba materiál doplňovat. Mimo to je kačírek inertní materiál, takže nehrozí nebezpečí zavlečení chorob či škůdců. V nabídce je široké spektrum pohledově atraktivních materiálů různých barev i zrnitosti. Na exponovaných plochách doporučujeme používat raději ostrohranný štěrk, který lépe drží při sobě než oblázky. Štěrk se osvědčil jako mulč zejména pro prérijní druhy trvalek, kterým vyhovuje dobré odvodnění povrchu. Mimo to štěrk a kačírek akumulují teplo, což urychlí růst teplomilných rostlin.

A co textilie?

Jistě jste se již setkali s netkanou textilií, nejčastěji černé barvy, která má zabránit růstu plevelů. Textilie se běžně používají jako podklad pod mulčovací vrstvu. Ne vždy je ale jejich použití opodstatněné. Textilie se nehodí do trvalkových výsadeb. Zabraňuje totiž nejen růstu plevelů, ale také přirozenému rozšiřování trvalek. Naopak dobře poslouží v plochách mulčovaných kačírkem, který by se jinak postupem času promísil s podkladem. Zde textilie výrazně usnadňuje pletí. Pamatujte však na to, že na pýr a jiné odolnější plevele je i textilie krátká. Věnujte tedy vždy velkou pozornost důkladnému odplevelení záhonu.

Ekologická varianta

Na trhu jsou také rozložitelné varianty mulčovacích textilií. Pomohou překlenout nejtěžší období po výsadbě a během cca 3 let se rozloží. Jedná se o rohože ze slámy, kokosu, juty. Jejich pořizovací cena je vyšší, ale ušetříte za materiál, kterým byste překrývali klasickou netkanou textilii.

Řešení pro svahy

Potřebujete – li ozelenit prudký svah, pak vám mulčovací kůra ani kačírek mnoho nepomohou. Dříve nebo později se mulčovací materiál sesype ze svahu dolů. Použijte buď některou z ekotextilií nebo kombinaci netkané textilie překryté kokosovou rohoží, která zároveň plní i protierozní funkcí.

Na co si dát pozor

Jak už víte, základem úspěchu je pořádné odplevelení plochy. Záleží na vás, zda sáhnete po chemii nebo po motyce. Vložené úsilí se vám každopádně vyplatí. Při vlastním mulčování dbejte na to, aby rostliny nebyly zasypané příliš. Zejména drobné trvalky může nešetrné mulčování snadno poškodit. Pro dobrou funkčnost je zároveň třeba, aby byla mulčovací vrstva dostatečně vysoká. Keře a stromy mulčujeme vrstvou o mocnosti cca 10 cm, u trvalkových výsadeb postačí vrstva cca 5 cm. Pokud jste zvolili organické materiály, nezapomeňte je pravidelně doplňovat.