Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím

Kobercové trávníky

Zakládáte zahradu a chcete ji co nejrychleji užívat? Pak je travní koberec ta správná volba pro vás! Pokládkou travních koberců získáte zelený pažit v rekordně krátkém čase. Na ideální trávník již nemusíte čekat několik týdnů. Dopřejte si krásný trávník ihned!

 

Rychlost především

Nespornou výhodou zakládání trávníku pomocí travních koberců je rychlost zatravnění.  Uvítáte ji nejen v soukromých zahradách, ale také při ozeleňování ploch ohrožených erozí či extrémně zatěžovaných ploch sportovišť. Travní koberce využijete také v případě, že chcete nahradit poškozené části stávajícího trávníku.  Trávník založený pokládkou koberců zakoření během cca 14 dnů, na rozdíl od trávníku založeného výsevem, který lze plně zatížit až po několika měsících. Navíc kompaktní travní drn mezi sebe nepustí plevele a tak vám odpadne další námaha s odplevelováním.

Jak travní koberec vypadá?

Jedná se o předpěstovaný trávník, který se slupuje ve standardizovaných pásech většinou spolu s částí vegetační vrstvy. Pásy se přepravují srolované. Trávník musí být dostatečně hustý, pevný a rovnoměrně prokořeněný. Podle účelu, pro který je váš trávník určen, dobře zvolte druhové složení. Pro zatěžované plochy vyberte travní směs s vyšším podílem jílku vytrvalého.

Příprava půdy

Jako v zahradě ostatně vždy, i při zakládání trávníku pomocí travních koberců se vám úsilí vložené do pečlivé přípravy půdy vyplatí. Kvalitní odplevelení je naprosto nezbytné. Stejně jako odstranění veškerých stavebních zbytků, kamenů apod. Plochu nakypřete. Travní koberce kopírují terén, dbejte tedy na důkladné urovnání terénu. Nerovnosti můžete dosypat písčitým substrátem. Za suchého počasí povrch uhrabte a uválejte, klidně i několikrát. Zároveň nesmí být půda příliš utužená.

Pokládka koberců

Na připravený povrch můžete klást travní koberce. Optimální termín realizace je na jaře (březen – duben) nebo na podzim (září – říjen). Plochu je vhodné večer před pokládkou zavlažit. Travní koberce položte co nejdříve po sloupnutí v trávníkové školce, nejpozději do 24 hodin. I během skladování na pozemku chraňte srolované koberce před vyschnutím a přehřátím. Jednotlivé koberce pokládejte v pásech co nejtěsněji vedle sebe, podobně jako cihlové zdivo. Dbejte na to, aby na sebe nenavazovaly příčné spáry! Výhodné je klást pásy rovnoběžně s nejdelší stranou pozemku. Při vstupu na trávník používejte nášlapné desky. Položené travní koberce lehce uválejte. Kořeny trávníku se tak lépe spojí s podložím. Trávník důkladně zalijte dávkou minimálně 15 – 20 l/m2. Další zálivka závisí na aktuálním počasí. Počítejte s tím, že prvních několik dní po založení trávník vyžaduje zálivku až třikrát denně.

Péče o trávník

Po založení o trávník pečujte obvyklým způsobem. První seč můžete provést po cca 8 dnech při výšce porostu 10 cm. Trávník zkracujte vždy jen o jednu třetinu délky, abyste nepoškodili odnožovací zónu trav. Četnost kosení se odvíjí od aktuálního počasí. Pokosenou hmotu z trávníku odstraňte. V průběhu vegetační sezóny dbejte na řádnou zálivku. Její četnost přizpůsobte aktuální teplotě. Trávník zavlažujte vždy ráno nebo večer (případně v noci). Na jaře dopřejte trávníku důkladnou regeneraci. Důležitá je především vertikutace. Doporučujeme trávník také přihnojit.

A jaké jsou náklady?

Ve srovnání se založením trávníku výsevem je pokládka travních koberců samozřejmě výrazně dražší. Vyšší pořizovací cena je vyvážena nejen okamžitým efektem, ale také úsporou nákladů a vašeho vynaloženého úsilí na péči během prvního roku po založení. Cena za travní koberec se odvíjí také od výměry plochy. Většinou platí, že čím větší plocha, tím výhodnější cena. Nebojte se zeptat a pošlete nám poptávku, na základě které vám zašleme konkrétní cenovou nabídku.