Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím

Okrasné trávy jsou ozdobou zahrady

Bez trávníku si asi zahradu dovede představit málokdo. Ale co okrasné trávy? Dopřejte jim ve své zahradě prostor. K mání je pestrá škála druhů od nízkých pokryvných travin po vysoké dominanty. Vyberte si ty nejkrásnější druhy a odrůdy pro vaši zahradu, ať už je vystavená slunečnímu žáru nebo se ukrývá ve stínu stromů. Budete bohatě odměněni.

 

Jsou prostě trendy

Okrasné trávy dnes v zahradní tvorbě patří k módním trendům. A plným právem. Jsou atraktivní prakticky po celý rok. Nejvíc si je vychutnáte na sklonku léta, kdy většina trav vykvete a jejich listy se začnou barvit. Svou jemnou texturou dodávají zahradám šmrnc, ať už je použijete samostatně nebo v kombinaci s trvalkami. Působí vzdušně a odlehčeně. Pohupují se i v mírném vánku a do zahrady vnáší pohyb a dynamiku. Své kouzlo mají okrasné trávy i v zimě, kdy vyniknou jejich suchá květenství.

Není tráva jako tráva

Mezi okrasné trávy řadíme nejen druhy z čeledi lipnicovité, ale také rostliny podobného vzhledu z čeledí šáchorovité a sítinovité, které se v zahradách používají obdobným způsobem. A ač to tak na první pohled nevypadá, do skupiny okrasných trav spadají i bambusy, které mají dřevnatějící stébla a patří do čeledi lipnicovité. Bambusy se však od okrasných trav liší co do nároků, způsobu použití i péče. Mějte na paměti hlavně to, že se mnohé z nich velmi agresivně rozšiřují do okolí. Při výsadbě proto vymezte jejich kořenový prostor kořenovou bariérou.

A která je ta nejlepší pro vás?

Věnujte pozornost pečlivému výběru rostlin pro konkrétní stanoviště. Čím lepší je přizpůsobení rostlin na místní podmínky (vláha, oslunění, pH půdy), tím větší je pravděpodobnost, že se z výsadby budete ještě dlouho těšit.
Hledáte trávy pro slunná stanoviště? Pak vás jistě nezklame ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis) – robustní okrasná tráva. Na trhu je nepřeberné množství kultivarů v nejrůznějších barvách a velikostech. Velmi dekorativní je tzv. pampová tráva (Cortaderia selloana) s nepřehlédnutelným květenstvím. Je však poměrně choulostivá, nesnáší především zimní vlhko a v našich podmínkách může vymrzat. Naopak sázkou na jistotu je nenáročná třtina ostrokvětá (Calamagrostis x acutiflora), která patří ke stálicím vhodným jak do přírodních partií zahrad tak jako doplněk trvalkových záhonů. Oblíbený je sevřeně rostoucí kultivar ´Karl Foerster´. K trvalkám se dobře hodí také dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides), známý též pod názvem vousatec, který je ceněný pro huňatá dekorativní květenství. Nejčastěji se setkáte s kultivarem ´Hameln´, hledáte-li nižší rostlinu, pak sáhněte pod odrůdě ´Little Bunny´. Velmi vděčná a nenáročná tráva se širokou škálou použití je metlice trsnatá (Deschampsia cespitosa). Zajímavý je český kultivar ´Palava´. Jeho zvláštností je, že se na rozdíl od ostatních kultivarů nevysemeňuje. Do vlhčích podmínek se hodí bezkolenec modrý (Molinia caerulea), který ocení spíše kyselejší půdy. Pro stinná stanoviště s vlhčí půdou je vhodná rákosovka velká (Hakonechloa macra), nejčastější je kultivar ´Aureola´ se žlutě panašovanými listy.
Vidíte, že možností je celá řada. Nestyďte se a obraťte se na zahradního architekta, který vám pomůže vybrat nejvhodnější trávy pro vaši zahradu.

Výsadba

Pro výsadbu okrasných trav volte nejlépe jarní termín od konce března do května. Trávy vysazené na jaře stihnou obvykle dobře zakořenit před letními přísušky. Druhou variantou je podzimní termín v období od konce srpna do října. Rostliny vysazujte do stejné hloubky, jako byly pěstované v kontejneru. Po výsadbě nezapomeňte na zálivku! Doporučujeme rostliny zamulčovat vrstvou cca 5 cm borky či jiného materiálu. Trávám obzvlášť svědčí mulčování štěrkem, který zajistí rychlý odvod vody ke kořenům a zamezuje zahnívání trsů.

Zazimování

Na rozdíl od většiny trvalek, které před příchodem zimy můžete s klidem seříznout několik centimetrů nad zemí, okrasné trávy ponechejte na podzim bez zásahu. Trávy jsou tak lépe chráněny před mrazem a vlhkostí. Pokud totiž trs seříznete, bude do něj zatékat voda. A opakovaným zamrzáním a rozmrzáním dojde k trhání trsu, poškozování odnožovací zóny i kořenů a k zahnívání. Těmto nežádoucím jevům nejlépe zabráníte tím, že trávy na zimu svážete do snopů. Do trsů tak nevnikne voda a zároveň trávy ochráníte před polámáním vlivem sněhové pokrývky a větru.

Jarní péče

Na jaře si připravte zahradnické nůžky a ochranné rukavice a pusťte se směle do nezbytné jarní údržby. Okrasné trávy seřízněte cca 5 cm nad zemí. Optimální termín je koncem března. Důležité je, abyste nepoškodili již rašící listy a stébla. Stálezelené druhy trav, jako  je většina kostřav (Festuca) a některé ostřice (Carex) a pěchavy (Sesleria) nemusíte seřezávat celé. Odstraňte pouze odumřelé části. A pak už jen sledujte, jak trávy rostou a radujte se z toho, jak zdobí vaši zahradu.