Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím

Péče o trávník začíná úderem března

Jarní úklid nejsou jenom umytá okna a vymetené pavučiny, speciální péči si po zimě zaslouží i vaše zahrada. Prozradíme vám, jak zahradě pomoci s jarním restartem a zaměříme se na profesionální péči o trávník. 

 

Péče o trávník začíná hned zjara

Středobodem většiny okrasných zahrad je právě trávník. Je to prostor využívaný pro odpočinek i hry, a patří tak k nejzatěžovanějším místům zahrady. Aby zůstal stále krásný a funkční, zaslouží si vaši náležitou péči. Během roku většinou stačí pravidelné zalévání a sečení trávy. Po zimě však potřebuje důkladnou regeneraci.


Jarní úklid pod taktovkou verikutátoru (vertikutace trávníku)

Základem jarní péče o trávník  je vertikutace trávníku. Tedy odstranění zplstnatělé vrstvy trávníku svislým prořezáváním travního drnu. Proč je dobré zbavit váš trávník plsti? Zbytky pokosené trávy, mechu a plevelů totiž brání jeho provzdušnění, pronikání živin a vláhy do půdy a způsobují nedostatek světla pro růst trávy. Vertikutace trávníku tedy pomůže zlepšit podmínky pro růst trávníku a naopak omezí rozvoj plevelů.

Jaké podmínky jsou pro vertikutaci trávníku nejlepší? Předem pokosený a dostatečně proschlý trávník. Také je důležité dodržet hloubku vertikutace 2-3 milimetry a odstranit vyhrabanou plsť. Poté trávník přihnojte, případně dosejte novým osivem.


Ruční či motorový vertikutátor?

Při vertikutaci trávníku na menší zahradě využijte speciální hrábě opatřené ostrými noži. Při péči o rozsáhlejší zahradu se vyplatí investovat do motorového vertikutátoru 

 

Sečení trávy a péče o trávník dá pořádně zabrat

Zvláště, když si zakládáte na tří centimetrovém pažitu nebo pečujete o trávník velkosti fotbalového hřiště. Sečení trávy a péče o trávník patří k naprostým základům služeb všech zahradnických profesionálů.
Vrhněte se do údržby zahrady sami nebo svěřte svůj trávník do rukou zahradníka.