Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím

Podzimní práce na zahradě

S příchodem podzimu se zahrady rozzáří pestrobarevným listím a květy podzimních trvalek. Nastal čas poslední sklizně. A když přijdou plískanice, každý by nejraději zůstal doma v teple u kamen. Pokud počasí dovolí, využijte ještě babího léta pro podzimní údržbu zahrady, aby vám na jaře opět rozkvetla do krásy.

 

Provzdušnění trávníku

Za suchého počasí zvertikutujte trávník. Po náročné sezóně si zaslouží vaši pozornost. Vhodný termín je od konce září až do poloviny října. Při vertikutaci dochází k mělkému prořezání travního drnu a odstranění stařiny. Tím zajistíte lepší přístup vzduchu, vody a světla a výrazně zlepšíte podmínky pro odnožování trav. Podpoříte jejich růst a zároveň omezíte rozvoj plevelů. 

Trvalkové výsadby

Nezapomeňte na trvalkové záhony. Odkvetlé rostliny seřežte několik centimetrů nad zemí. Výjimku tvoří hned několik skupin trvalek. Bez zásahu ponechejte trvalky vytvářející půdní pokryvy, zejména druhy se stálezeleným listem jako je např. barvínek (Vinca minor). Neřežte ani trsy vysokých rozchodníků (Sedum telephiumSedum spectabile). Rostliny mají duté stonky a kdyby do seřezaných trsů zatekla voda, mohla by opakovaným zamrzáním a rozmrzáním poškodit kořeny. Řez rozchodníků si tedy nechejte na jaro. Přes zimu můžete na záhonech ponechat i rostliny se zajímavou strukturou jako je sápa (Phlomis russeliana), třapatka (Echinacea purpurea) aj., které jsou ozdobou záhonu i v po zámrazu. Než udeří mrazy, zakryjte choulostivé druhy trvalek zimní přikrývkou, např. z chvojí nebo listí. 

Okrasné trávy

Trávy jsou zajímavým zpestřením okrasných výsadeb. Abyste se z jejich vzdušné krásy mohli těšit co nejdéle, svažte na zimu jednotlivé trsy do snopů tak, aby do nich nezatékala voda a aby se působením sněhu nerozklesaly.

Příslib jara

Podzimní termín je optimální pro výsadbu mnoha druhů okrasných cibulovin. Aby rozkvetly, potřebují tulipány, narcisy, modřence, krokusy a mnohé další projít fází chladu. Vyberte tedy vhodné místo a sázejte cibulky a hlízky. Oblíbené jsou zejména druhy vhodné ke zplanění, které nemusíte každoročně vyjímat z půdy. Na jaře nadělají spoustu parády. A téměř bez práce! Připravte si tedy již nyní barevné potěšení v podobě koberců sněženek, sasanek, krokusů, talovínů, ladoněk, modřenců a dalších. Budou se hezky vyjímat v podrostech stromů a keřů nebo jen tak volně v trávníku. A vy se na ně můžete celou zimu těšit.

Než zima zaklepe na dveře

Na podzim vás zřejmě nemine ani hrabání listí. Své si žádá i zahradní jezírko, které důkladně vyčistěte. Pokud máte v zahradě automatickou závlahu, nezapomeňte ji před příchodem mrazů vypustit. Abyste na nic nezapomněli, vytvořili jsme pro vás praktického pomocníka. V Kalendáriu zahradníka najdete všechny termíny pohromadě, pěkně měsíc po měsíci. Provedeme vás celým zahradnickým rokem.